02 czerwca 2020



Przestrzeganie zasad dobrego wychowania świadczy nie tylko o naszym obyciu społecznym i znajomości zasad obowiązujących w danej grupie. Grzeczność i dobre wychowanie to przede wszystkim okazywanie szacunku innym oraz umiejętność kulturalnego rozwiązywania sytuacji spornych i unikania konfliktów. Najbardziej lapidarnie wyrażoną zasadą dobrego wychowania jest zdanie "Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe".
Za najbardziej zauważalne cechy osoby dobrze wychowanej możemy uznać uśmiech, życzliwość, uprzejmość i skromność.
Uśmiech jest niezwykle ważnym elementem w kontaktach między ludźmi. Dzięki uśmiechowi często udaje się rozładować napiętą sytuację. Dzięki uśmiechowi łatwiej jest stworzyć przyjazną atmosferę oraz uzyskać pozytywne nastawienie innych ponieważ uśmiech jest zazwyczaj odwzajemniany.
Za przejawy uprzejmości i życzliwości możemy uznać przyjazny stosunek do innych ludzi, gotowość przychodzenia im z pomocą, powstrzymywanie się od niepotrzebnej krytyki i oceniania. Uprzejmość to także stosowanie zasad związanych z witaniem i przedstawianiem się, zasad pierwszeństwa czy zachowywanie przywilejów związanych z płcią, wiekiem czy stanowiskiem. Skromność przejawia się w prostocie i braku przesady zarówno w zachowaniu jak i ubiorze, nie spoufalaniu się z osobami, które sobie tego nie życzą, a w sprawie ubioru - umiejętność dostosowania go do sytuacji i okoliczności.
Równie ważnymi wyznacznikami dobrego wychowania są dyskrecja - umiejętność dochowania tajemnicy oraz zachowania dla siebie faktów dotyczących innych osób, o których dowiedzieliśmy się przypadkiem, a także powstrzymywanie się od plotkowania; umiejętność aktywnego słuchania - okazywanie zainteresowania tym, o czym mówią inni, udzielanie im informacji zwrotnych świadczących o rozumieniu przekazywanych nam informacji; punktualność - bardzo ważny przejaw szacunku dla innych a jednocześnie dowód na to, że można na nas polegać; panowanie nad emocjami - cecha która nie polega na tłumieniu czy ukrywaniu emocji, ale na wyrażaniu ich w sposób stonowany i pozbawiony przesady; kontrolowanie mowy ciała - nie stosowanie przesadnej gestykulacji, utrzymywanie kontaktu wzrokowego oraz przyjmowanie stosownej do sytuacji pozycji ciała. Elementem dobrego wychowania jest także przestrzeganie zasad higieny oraz dbałość o swoją garderobę.
Zasady savoir-vivre bywają skomplikowane i nie zawsze jesteśmy w stanie poznać je wszystkie. Każdemu może się także przytrafić popełnienie gafy czy nietaktu. O tym czy będziemy mogli liczyć na wybaczenie będzie decydowało także to, czy sami jesteśmy skłonni puszczać w niepamięć zachowania, które nam wyrządziło przykrość lub spowodowało nasze zakłopotanie. Tolerancja to także jeden z przejawów dobrego wychowania.
Jeśli to nam zdarzy się nam zapomnieć o którejś z zasad etykiety, nie powinniśmy się zadręczać się za popełnianie przez nas błędy, przecież każdemu się to może się to przytrafić. Najlepszym
sposobem wybrnięcia z takiej sytuacji jest okazanie poczucia humoru i szczere, naturalne "przepraszam”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz