07 maja 2020





Jak już pisałem – stres jest naturalnym składnikiem naszego życia, problemem jest, jak potrafimy sobie z nim radzić. Przyczyną stresu mogą być i są także pozytywne wydarzenia jakie spotykamy na swojej drodze. Może nią być także nasza rodzina. A jeśli rodzina to i dzieci – zwłaszcza obecnie, kiedy chcąc nie chcąc spędzamy z nimi dużo więcej czasu niż zazwyczaj.

Mówi się: Możesz wybierać przyjaciół, ale nie wybierasz rodziny. Dzieci dają szczęście i radość, ale są też przyczyną zmartwień i zmęczenia. Obojętnie czy wychowujemy je samotnie, czy w rodzinie, mamy jedno, czy sześcioro dzieci, chodzimy do pracy, czy zajmujemy się wyłącznie domem – wyzwania związane z zapewnieniem dzieciom wszystkich potrzeb są ogromne.
Stres związany z wychowywaniem dzieci dotyczy zarówno matek jak i ojców, choć prowadzone badania pokazują pod tym względem różnice. Okazuje się, że kobiety wychowujące dzieci są zazwyczaj bardziej zestresowane niż mężczyźni. Po przeanalizowaniu zebranego materiału wyciągnięto wniosek, że panie zazwyczaj rozwiązanie wszystkich problemów brały na siebie, podczas gdy panowie zazwyczaj gromadzili wokół siebie osoby, które były w stanie im pomagać.
Tak czy inaczej - całkowite zachowanie spokoju jest nierealne. Nie jest także dobrym pomysłem gromadzenie w sobie drobnych kłopotów, bo to – wcześniej czy później – doprowadzi do wybuchu. Stres nie zniknie, dlatego trzeba szukać sposobów do zmniejszenia jego poziomu.

  •         Pamiętaj – nikt nie obiecywał, że wychowywanie dzieci będzie łatwe. Może pocieszy cię to, że z podobnymi problemami musiało się już zmierzyć wielu rodzicom przed tobą i  udało się im je rozwiązać. Możesz skorzystać z ich doświadczeń.
  •         Dostosuj swoje priorytety. Porządek w domu wcale nie musi być najważniejszą rzeczą. Nie bierz na siebie zbędnych obowiązków.
  •         Jeśli wiesz, że robisz wszystko najlepiej jak potrafisz, nie musisz mieć poczucia winy, kiedy coś się nie uda. Każdy czasem ma już dosyć i nie daje rady.
  •         Naucz się korzystać z pomocy. Czasem trzeba komuś zapłacić za pomoc w sprzątaniu czy zrobienie zakupów. Kiedy indziej po prostu odwzajemnić przysługę, jaką nam ktoś wyświadczył.
  •         Utrzymuj dobre relacje z ludźmi, którym ufasz. Korzystaj z ich pomocy i porad, kiedy pojawiają się problemy.
  •         Dbaj o siebie. Naucz się rozpoznawać oznaki, kiedy stres przekracza bezpieczną granicę. Poświęcaj czas na relaks – nie tylko się uspokoisz, ale także dasz dobry przykład dzieciom.
  •         Twórz plany, korzystaj z kalendarza, rób listy spraw do załatwienia. Jeśli coś przygotujesz dzisiaj, jutro będziesz mieć więcej czasu na inne rzeczy, albo odpoczynek.
  •         Przewiduj i przygotowuj się na problemy, zanim się pojawią.
  •         I wreszcie – może najważniejsze. Utrzymuj dobre relacje z dziećmi. Rozmawiaj z nimi. Nie staraj się rozwiązywać natychmiast wszystkich problemów i nie spiesz się, aby załagodzić od razu wszystkie ich obawy. Bądź dla nich towarzyszem a nie ekspertem.

I jeszcze – starajmy się zachować równowagę między pracą a rodziną. Pamiętajmy dlaczego dokonaliśmy takiego wyboru i co jest naprawdę dla nas ważne. To że pojawią się konflikty jest pewne, dlatego trzeba się wcześniej na nie przygotować, ale bez wywierania na siebie nadmiernej presji. Warto zbudować własną sieć wsparcia i nie tracić energii na „szarpanie się” z drobnostkami, ale zachować ją na czas, kiedy pojawią się prawdziwe problemy.



Zdjęcie ze strony https://odnova.net/tag/stres-rodzicielski/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz